Łódzcy bezdomni – szansa na nowe życie

Bezdomni z Łodzi dostali szansę na rozpoczęcie normalnego życia. Wszystko dzięki projektowi RE- START.

Czym jest łódzka rewitalizacja? To przede wszystkim danie szansy tym osobom, które w Śródmieściu czy na Polesiu żyły – często biednie, bez perspektyw – na inne życie. – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Daliśmy taki tymczasowy dom w sumie 10 osobom: 5 paniom i 5 panom. Płacimy też za te mieszkania czynsz, a jego mieszkańcy mają zapewnioną opiekę, wsparcie streetworkerów. Chcemy, by z takiej pomocy, do 2020 roku skorzystało w sumie 30 osób.

Ci pacjenci też wejdą bez kolejki Korzystający z programu mężczyźni uczą się zawodu cieśli, tynkarza, murarza. Kobiety poznają pracę biurową, zdobywają wiedzę potrzebną do zagospodarowania terenów zielonych. Te zawody nie wybrano przypadkowo. Są deficytowe na łódzkim rynku pracy, a poza tym gwarantują dobre zarobki. Po szkoleniach, kursach osoby biorące w tym projekcie odbędą płatne staże. Maja trwać pół roku. Projekt RE- START jest niemal w 100 procentach sfinansowany z funduszy UE. Miasto dostało na ten cel 1,5 miliona złotych. Jest realizowany ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Rozsądnych Polaków oraz Fundacją Św. Rodziny. Oddano na ten cel dwa gminne mieszkania: przy Mielczarskiego i POW. Wyremontowano  i wyposażono. W jednym z nich mieszkają dwie samotne kobiety i małżeństwo z dwójką dzieci, a w drugim dwie panie i czterech mężczyzn.

Data publikacji w serwisie: 07-11-2018 11:29:29