Praktyki studenckie
Zasady odbywania praktyk studenckich w roku akademickim 2019/2020 (zgodnie z Programem kształcenia na lata 2017-2022 zgodnym z wymogami wynikającymi z Polskich Ram Kształcenia dla szkolnictwa wyższego (poziom 7)
- Każdy student kończący III rok psychologii zobowiązany jest do odbycia praktyk studenckich w wymiarze 150 godzin.
- Praktyki studenckie realizowane mogą być w jednej placówce lub instytucji (150 godzin) o charakterze zgodnym z wybraną przez siebie specjalnością lub dwóch-trzech jednostkach (po 50-75 godzin): jednej zgodnej z wybraną przez studenta specjalnością i w drugiej placówce o charakterze zgodnej z zainteresowaniami studenta.
- Studenci psychologii dziennej i zaocznej mogą odbywać praktyki od VII– IX semestru zajęć tj. po ukończeniu III roku studiów w okresie wakacyjnym, na IV i V roku studiów w trakcie trwania zajęć (praktyki odbywane są również w godzinach popołudniowych) oraz w okresie wakacyjnym między IV a V rokiem studiów.
- Czas odbywania praktyk uwzględnia również godziny popołudniowe w zależności od preferencji placówki, gdzie odbywa się praktyka. Okres odbywania praktyk nie zwalnia studentów z obowiązku uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych wg planu zajęć, stąd konieczność indywidualnego dostosowywania terminów praktyk z opiekunem praktyk.
- Po odbyciu praktyk w wymiarze 150 godzin student jest zobowiązany (w X semestrze) do dostarczenia koordynatorowi ds. praktyk Opinii opiekuna praktyk, Karty przebiegu praktyk oraz Sprawozdania z odbytych praktyk, zgodnie z instrukcją dot. obiegu dokumentów z praktyk. Jeśli student odbywa praktyki w więcej niż jednej instytucji/placówce, zobowiązany jest dostarczyć komplet dokumentów otrzymany w każdej z placówek, również w przypadku, jeśli opiekunem praktyk jest ta sama osoba lub jeśli praktyki odbywają się w jednej instytucji składającej się z różnych oddziałów i opiekunami praktyk są różne osoby.
- Opinia wystawiona przez opiekuna praktyk w miejscu ich odbywania zawiera ocenę, która ma pokazać zaangażowanie studenta oraz stopień w jaki sprostał on wymogom stawianym przed nim w procesie odbywania praktyk.
- Praktyki studenta mogą zostać zaliczone m.in. na podstawie umowy o pracę, wolontariat, czy staż, z zachowaniem wymaganej liczby godzin, na podstawie przedłożonych przez studenta dokumentów (Opinia opiekuna praktyk, Karta przebiegu praktyk, Sprawozdanie z odbytych praktyk).
Dokumenty do pobrania:
Specjalizacja kliniczna
- Ramowy opis obszarów działań psychologów klinicznych, przykłady miejsc, w których możliwe jest staranie się o zgodę na odbywanie praktyk. Zobacz opis…
- Opinia opiekuna stażu i karta przebiegu praktyk.
- Przykładowe adresy placówek Towarzystwa Rozwoju Rodziny gdzie można odbywać praktykę. Zobacz listę…
Specjalizacja społeczna
- Zarys możliwych do odbycia w ramach praktyk studenckich obszarów działań psychologów społecznych Zobacz…
- Przykładowe adresy placówek Towarzystwa Rozwoju Rodziny gdzie można odbywać praktykę. Zobacz listę…
Specjalizacja ogólna
- Zarys możliwych do odbycia w ramach praktyk studenckich obszarów działań psychologów społecznych Zobacz…
- Przykładowe adresy placówek Towarzystwa Rozwoju Rodziny gdzie można odbywać praktykę. Zobacz listę…
Praktykami studenckimi zajmuje się mgr Wiktoria Kubiec