Projekt ŚwiadoMY

W dniach 24.11. – 08.12.2023 realizowany był przez Członków Studenckiego Koła Naukowego Psyche i Logos, pod patronatem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, projekt ŚwiadoMY w ramach uzyskanego  grantu “Rządzimy Się Sami” Fundacji Sapere Aude. Głównymi celami projektu było zwrócenie uwagi na występujący kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, ćwiczenie umiejętności wyrażania emocji i dbania o własny dobrostan psychiczny, a także wyposażenie w kompetencje dotyczące udzielania wsparcia rówieśniczego.

W projekcie uczestniczyły uczennice klasy o profilu psychologiczno-pedagogicznym wraz z wychowawczynią, mgr E. Dróżdż  z Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu. W ramach podjętych działań zrealizowano warsztaty psychoedukacyjne z zakresu radzenia sobie ze stresem, emocjami, konfliktami w grupie oraz pomocy rówieśnikowi w obliczu kryzysu. Zorganizowano także spotkanie podsumowujące, podczas którego dokonano m.in. ewaluacji projektu ŚwiadoMY i wysłuchano koncertu zespołu jazzowego “Równoległe Kwinty”. Ponadto w ramach projektu opracowany został zeszyt z ćwiczeniami do pracy własnej, który pozwala doskonalić osobom uczestniczącym w projekcie wiedzę zdobytą podczas warsztatów.

Głównym koordynatorem projektu była Zuzanna Bernaś. Autorami zeszytu ćwiczeń i materiałów są Hanna Woźnica, Martyna Berger, Wiktoria Iglińska, Zofia Pulit oraz Dominika Waloszek, która dodatkowo odpowiedzialna była za graficzne opracowanie materiałów i koordynację pracy związaną z opracowaniem zeszytu ćwiczeń. Materiały te powstały pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Francuza, prof. UO, dr. Jakuba Filipkowskiego oraz dr Aleksandry Różańskiej.

Warsztaty prowadzone były przez: Joannę Kocoń, Joannę Otrębę, Emilię Pośpiech, Jessicę Jagudzką, Karolinę Musz, Paulinę Niwelt, Wiktorię Bujanowska oraz Katarzynę Gumkowską-koordynującą działania związane z organizacją i koncepcją warsztatów, które powstały pod kierunkiem dr Aleksandry Różańskiej.

Studenckie Koło Naukowe Psyche i Logos pragnie wyrazić wdzięczność dr hab. Grzegorzowi Francuzowi, prof. UO za udzielenie wsparcia merytorycznego podczas tworzenia projektu, studenckiej rozgłośni radiowej “Radio Sygnały” oraz Studenckiej Telewizji SETA za przygotowanie artykułu oraz filmu podsumowującego projekt.