Sekretariat 77 4527370

psychologia@uni.opole.pl

Kategoria naukowa A

25-lecie Instytutu Psychologii

25-lecie Instytutu PsychologiiJubileusz 25-lecia Instytutu Psychologii świętowali opolscy psychologowie i psycholożki. Na spotkaniu, w dniu 24 października 2022, pojawili się obecni i byli pracownicy instytutu, władze uczelni, dziekani wydziałów, dyrektorzy instytutów i in. Przybyli także goście zaprzyjaźnionych instytutów psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Śląskiego.

Przywitał ich dyrektor Instytutu Psychologii prof. Romuald Derbis, dziękując za obecność i uświetnienie uroczystości, a także – tu zwrócił się do rektora UO prof. Marka Masnyka, prorektorów prof. Jacka Lipoka, dra hab. inż. Rafała Matwiejczuka, dr hab. Izabelli Pisarek, prof. UO, dr hab. Renaty Szyguły, prof. UO, kanclerza Zbigniewa Budziszewskiego, wicekanclerz Joanny Kostuś – za wspieranie opolskiej psychologii „na wszelkie możliwe sposoby”.

Drodzy goście, psycholożki, psychologowie, studentki i studenci, to dla was bardzo ważny dzień: ćwierćwiecze psychologii na Uniwersytecie Opolskim – powiedział rektor prof. Marek Masnyk.  – Niech trwa i rozwija się przez następne dziesięciolecia, tego wam życzę.

Rektor Masnyk wspomniał o historii opolskiej psychologii. – Wiele się wydarzyło przez te 25 lat, od momentu, kiedy w 1997 roku uzyskaliśmy prawo do otworzenia magisterskich studiów  psychologicznych – mówił rektor. – Szybko została skompletowana fachowa kadra naukowa, potem pozyskaliśmy uprawnienia do nadawania stopnia doktora. Aż przyszedł rok 2003, kiedy to  prof. Wiesław Łukaszewski oznajmił, że rezygnuje z funkcji dyrektora instytutu i w ciągu kilku miesięcy część ekipy naszej psychologii przeniosła się w inne miejsca. Nastąpił okres chaosu, jednak przez cały czas negocjowaliśmy starając się odbudować kadrę. W 2008 roku dyrektorem IP został prof. Andrzej Szmajke, zaczął się dobry okres, pozyskaliśmy wiele znakomitych osobowości naukowych. Rozpoczął się proces budowania nowych zrębów opolskiej psychologii. W 2018 roku funkcję dyrektora objął prof. Romuald Derbis, trwała wytężona praca. Jej świadectwem jest pozyskana dla dyscypliny psychologia w wyniku niedawnej ewaluacji kategoria A, z czego jesteśmy ogromnie dumni. Z całego serca życzę państwu utrzymania dobrej pozycji na naukowej i edukacyjnej mapie psychologicznej. Serdecznie dziękuję za to, że jesteście. Choć chwilami nie było łatwo, zawsze było warto!

Głos zabrała także dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO.  – Dziękuję za  wysiłek włożony w zorganizowanie tej uroczystości, dziś mogę razem z wami cieszyć się  z tych minionych 25 lat, które zaowocowały pięknym dorobkiem. Minione ćwierćwiecze to dobry początek do wchodzenia w dalsze lata. Z roku na rok mamy więcej kandydatów chętnych do studiowania psychologii na naszym uniwersytecie i jest to powód do dumy. Życzę wam wszystkiego najlepszego, realizacji planów zawodowych i osobistych oraz byście zawsze byli dla siebie wsparciem.

W dalszej części uroczystości głos zabrali dr Dagna Kocur, z-ca dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego  dr Tomasz Frąckowiak, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dr hab. Anna Bokszczanin, prof. UO przedstawiła przegląd najważniejszych  wydarzeń z historii Instytutu Psychologii, a ks. dr hab. Dariusz Krok, prof. UO, zastępca dyrektora Instytutu Psychologii mówił o głównych kierunkach badań w Instytucie Psychologii. Z kolei koordynator kierunku psychologia dr Radosław Walczak opowiedział o specyfice kształcenia studentów w Instytucie Psychologii.

Zebrani wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy z nich – „Sztuka plemienia Asmat a nierozwiązane zagadki psychologii ewolucyjnej” – wygłosił dr hab. Piotr Sorokowski, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.

“Kto, kiedy i dlaczego przekształca swoją pracę?” – na ten temat mówił dr hab. Łukasz Baka, prof. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Uroczystość ubarwił występ chóru studentów muzykologii UO.

Galeria zdjęć z uroczystości.